میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

چه دلایلی در تئوری رنگ حائز اهمیت است؟

چه دلایلی در تئوری رنگ حائز اهمیت است؟

رنگ، نقشی حیاتی در پروژه‌های موفق طراحی برعهده دارد، با این حال یافتن پالت مناسب برای یک پروژه کاری بسیار سخت و البته هوشمندانه است. یادگیری تئوری رنگ‌ راهی مناسب جهت به کارگیری صحیح و بی نقص این عنصر در طراحی‌ است.

دلایل یادگیری تئوری رنگ

اگر از شناخت این عنصر مهم طراحی طفره می‌روید، باید بدانید که این سرسختی سرانجام برایتان گران تمام خواهد شد. دلایل زیادی برای یادگیری بیشتر در مورد رنگ‌ها وجود دارد، اما شاید علل زیر بتوانند نظر شما را تغییر دهند:

دلیل اول:

برای عمق دادن به یک پروژه و اجرای بهتر آن مواردی همچون ایده یابی، الهام گرفتن و تکمیل ملزومات کار برای روح بخشیدن به طرح اهمیت زیادی دارند. توانایی یافتن منابع الهام بخش می‌تواند انگیزه کافی برای انجام کار متوالی در یک پروژه را به شما بدهد. برای رسیدن به این نقطه، آشنایی با اصول تئوری رنگ و آگاهی از جزئیات آن اهمیت ویژه دارد.

دلیل دوم:

تقریبا تمامی پروژه‌های طراحی با انتخاب مجموعه‌ای از رنگ‌ها برای اجرای پروژه آغاز می‌شوند. در طی مراحل هر لحظه که به عقب برگردید، سایه روشن‌هایی از رنگ‌های انتخاب شده می‌توانند در ساخت ترکیبی کاملا جدید برای بهبود جلوه کار کمکتان کند. طراحان معمولا به دنبال یافتن ترکیب‌های الهام‌بخش از رنگ‌ها هستند که کاری بسیار سخت و حساس است. شما باید آگاهی خوبی نسبت به احساساتی که رنگ‌ها ایجاد می‌کنند داشته باشید و بدانید ترکیب آن‌ها در هر بخش از پروژه‌تان، چه معنی تازه‌ای ایجاد می‌کند.

دلیل سوم:

رنگ‌ها در فرهنگ‌های مختلف معانی متفاوتی دارند. این مساله گاهی حتی در پروژه‌های بین‌المللی طراحان خوب و مشهور هم مشکل‌ساز می‌شود. اما با آگاهی از معنی رنگ‌ها در فرهنگ‌های متفاوت، می‌توان تا حدود زیادی از بروز این مشکلات پیشگیری کرد. ترکیبات رنگی در فرهنگ‌ها و حتی زبان‌های مختلف حس و معنی مشابهی را برای مردم آن نواحی تداعی نمی‌کند. پیتر دروکر سردبیر سایت housebeautiful در این باره می‌گوید:

«رنگ اسرارآمیز و ناشناخته است. نگاه دوباره به آن هرگز حس مشابهی القا نمی‌کند. هیچ دو نفری نیستند که چیزی را دقیقا مثل هم ببینند یا برداشت احساسی مشابهی داشته باشند. من یک بار با کشتی کروز به چین رفتم. هشتصد نفر از ما در حالی که سفید پوشیده بودیم از کشتی پیاده شدیم. زیرا سفید رنگ جشن و شادی است و به ما حس کشتی سواری می‌داد. غافل از اینکه این رنگ در چین به معنای سوگواری است و ما در آن حالت غیرعادی به نظر می‌رسیدیم.»

برای اطلاع از اخبار و مطالب در این حوزه ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟