میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

طراحی و تقسیم بندی انواع پوستر

در این مقاله قصد داریم با طراحی و تقسیم بندی انواع پوستر بیشتر آشنا شویم.

پوستر چیست؟

پوستر، آفیشن، پلاکات و اعلان نام‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و عربی نوعی اطلاع رسان هستند که معمولا بر دیوار یا محل‌های مخصوصی که در معابر برایشان تعیین شده نصب می‌شود.

ویژگی‌های پوستر: در درجه اول برای دیدن ساخته می‌شود نه برای خواندن. درنتیجه در طراحی آن باید از عوامل و عناصر تصویری گیرا و جلب توجه کننده و ایده‌های بکر استفاده شود. این میسر نخواهد بود مگر اینکه با تمام ترفندهای تکنیکی و آکادمیک آشنا شده باشید. مسئله جلب نظر کردن از نظر زمان و عمر پوستر حائز اهمیت است. هر پوستر برای زمان محدودی ساخته می‌شود بنابراین اگر نتواند در آن مدت محدود بطور موثر موضوع و پیام خود را برای بیننده مطرح و منتقل کند درست طراحی نشده است. در مورد پوسترهای تجاری این مسئله اهمیت بیشتری دارد.

هر پوستر بسته به نوع کاربرد آن در یکی از سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شود:

  • پوستر‌های تجاری
  • پوستر‌های اجتماعی
  • پوستر‌های فرهنگی

پوستر تجاری

اینگونه پوسترها، باید از زیبایی‌های تکنیکی برخوردار باشند و ظریفترین و موثرترین جملات یا شعارها برای آن انتخاب گردد و در ساده‌ترین و حساب شده‌ترین کمپوزسیون در کنار هم قرار گیرند. به عنوان مثال:معرفی تولیدات جدید کارخانه‌جات صنعتی،مواد غذایی و…

پوستر اجتماعی

برای هشدار دادن و راهنمایی عمومی طراحی می‌شود و مسئله عمده آن جلب اعتماد برای پذیرش نظریات، گوشزدها، هشدارها و پیام‌هایی است که مطرح می‌کنند. در طراحی این پوسترها باید کلام و تصویری را بکار گرفت که بسیار سهل و آشنا باشند و براحتی روی عاطفه و صمیمیت مردم تاثیر گذارد.در این پوسترها نوشته حائز اهمیت است زیرا ممکن است نوشته یا شعار آنقدر صمیمی باشد که با نقش و رنگ تاثیر خود را بگذارد مانند رعایت قوانین و مقررات مختلف، معضلات اجتماعی، کنترل جمعیت و … .

پوستر فرهنگی

برای مصرف ایام فراغت مردم است. طراح در طراحی این گونه پوسترها امکان میدان بیشتری برای نمایش فانتزی‌های خود دارد زیرا محتوای موضوع به او این اجازه را میدهد تا تعبیرات زیبا و هنرمندانه خود را مطرح و با ذهن و تصور بیننده رابطه معنوی‌تری برقرار کند. مثلا” برای معرفی نمایشگاه‌های هنری، موزه‌ها، یادبودها، تجلیل از شخصیت‌ها، مناسبت مذهبی، مسابقات ورزشی، فیلم و تئاتر، کتب و نشریات، بازدید از ابنیه تاریخی، جلب توریست و … طراحی می‌شوند.

امیدوارم این مقاله (طراحی و تقسیم بندی انواع پوستر) برایتان مفید بوده باشد.

برای اطلاع از اخبار و مطالب در این حوزه ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟