میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

شغل گرافیست

در این مقاله قصد داریم با شغل گرافیست بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با گرافیست

گرافیست کسی است که بر مینای سفارشی که به او می‌دهند و با تکیه بر هنر خود، پیام یا ایده‌ای را به کمک تصویر و حروف به مخاطب انتقال می‌دهد.

تولد و توسعه گرافیک زمانی شکل گرفت که عصر صنعتی شدن و تولید انبوه کالای صنعتی و غیر صنعتی آغاز شد و برای معرفی انبوه کالاها نیاز به تبلیغ پیدا شد تا مشتری در انتخاب خود دچار سردرگمی نشود. طبیعی است که برای عموم مردم تبلیغ کردن نیازمند زبان مشترکی بود که از تلفیق خطوط، رنگ‌ها و علامت‌هایی باشد که تصویر شکل گرفته بتواند خواسته تولید کننده محصول را برآورده سازد.

گرافیک هنر انتقال (ارتباط) دادن یک پیام از طریق تصویر به مخاطب است. عنوان گرافیک از واژهٔ یونانی (GRAPHEIN)گرفته شده که به معنای حکاکی، نگاشتن، طراحی و رسامی است. طراحی گرافیک (Graphic design)، بکارگیری تکنیک‌های مختلف خلق آثار دوبعدی بر روی سطوح مختلف نظیر کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، نمایشگر رایانه، سنگ و … است که در جهت رساندن پیامی خاص به بیننده انجام بپذیرد. از جملهٔ این تکنیکها می‌توان به: عکاسی، اچینگ، نقاشی، روشهای مختلف چاپ اشاره نمود.

کار طراحی گرافیک، حیطه‌ها و تخصصهای مختلفی دارد :

۱- گرافیک محیطی: طراح گرافیک محیطی با طراحی یک نقشه مناسب که محل استقرار هر یک از بخش‌های یک محیط را با طرح و رنگ مناسب به خوبی نشان می‌دهد، نقش مهمی در راهنمایی افراد دیگر در استفاده از آن محیط دارد.
۲- ارتباط بصری (Visual communication): مانند طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی نشان (Logo)، طراحی صفحات وب و…
۳- تصویرسازی (Illustration): مانند تصویرسازی برای کتاب‌های کودک، کتاب‌های علمی و آموزشی، تصویرسازی برای نشریات، طراحی نقشه و …

یک گرافیست علاوه بر خلاقیت و ذوق هنری بالا، باید توان خوبی در استفاده از کامپیوتر و مهارت ارتباطی مناسبی داشته باشد. کسب علم و تخصص لازم برای طراحی گرافیک از طریق دوره‌های آموزشی و یا رشته‌های دانشگاهی مرتبط موجود امکان پذیر است.

به طور کلی می‌توان گفت یک گرافیست موفق باید علم تخصصی گرافیک، مهارت کار با نرم افزارهای گرافیکی و اطلاع از جدیدترین اطلاعات و اخبار مرتبط را داشته و با مباحث جامعه شناسی و روانشناسی آشنا باشد.

اگر گرافیست در استخدام شرکت یا سازمانی باشد، ساعت کاری او معمولا مطابق با روال عادی موجود است. البته در برخی پروژه‌ها شاید لازم باشد که ساعات بیشتری را به آن اختصاص دهد تا کار به موقع انجام شود. گرافیست اگر به طور مستقل مشغول به کار باشد، ساعات کاری منعطفی دارد. محل کار گرافیست معمولا در دفتر کار یا گاهی در منزل او می‌باشد.

در ادامه با تحصیلات لازم برای ورود به شغل گرافیست، مهارت و توانمندی‌های مورد نیاز گرافیست، وظایف گرافیست، میزان درآمد گرافیست و بازارکار و فرصت شغلی و برخی از گرافیست‌های معروف و مشهور آشنا می‌شوید

تحصیلات لازم برای ورود به شغل گرافیست

برای ورود به شغل گرافیست علاقه مندان باید در کنار ویژگی‌های شخصی، دانش و تخصص لازم را کسب کنند. برخی از گرافیست‌ها به صورت تجربی وارد این کار شده اند. یعنی با دیدن دوره‌های آموزشی مرتبط در آموزشگاه‌های آزاد، طراحی گرافیکی را شروع کرده اند که برخی از آن‌ها نیز به دلیل علاقه و پشتکار زیاد خود موفق هستند.
دانش آموزان علاقه مند می‌توانند پس از مقطع راهنمایی وارد هنرستان در رشته گرافیک شده و در صورت تمایل در دانشگاه آن را ادامه دهند.
در دانشگاه‌های مختلف کشور در گروه هنر رشته گرافیک (یا ارتباط تصویری) در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد که علاقه مندان به گرافیک می‌توانند وارد این رشته‌ها شده و آموزش رسمی ببینند.
البته ذکر این نکته قابل تامل است که تجربه در کار گرافیک بسیار نقش مهمی را ایفا می‌کند. دانشجویان رشته گرافیک باید سعی کنند در حین تحصیل هم با انجام کارها و پروژه‌هایی توان و تجربه خود را افزایش دهند.

مهارت و توانمندی‌های مورد نیاز گرافیست

 1. تخیل و خلاقیت – که از ارکان اصلی ایده پردازی و انجام کارهای هنری می‌باشد.
 2. داشتن ذوق هنری و مهارت در طراحی
 3. مهارت در کار با کامپیوتر و استفاده از نرم افزارهای گرافیکی
 4. داشتن اطلاعات کافی از حیطه‌ها و تخصص‌های مرتبط مانند روش‌های چاپ و عکاسی
 5. توانایی مدیریت زمان و انجام کار مطابق با بودجه و زمانبندی آن
 6. آگاهی از آخرین تغییرات و اطلاعات در حوزه گرافیک
 7. مهارت خوب ارتباطی
 8. توان بازاریابی خوب

امروزه نرم افزارهای رایانه‌ای یکی از مهم‌ترین ابزارهای اصلی کار گرافیست است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می‌باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی‌های استخدامی گرافیست بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت‌ها و سازمان‌ها یکی از شرایط جذب گرافیست را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه گرافیک قرار داده اند.
بنابراین اگر می‌خواهید در شغل گرافیست موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی خود یعنی گرافیک پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می‌خواهید پله‌های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای گرافیکی یکی از راه‌های اصلی و مطمئن برای شماست.

مهم‌ترین نرم افزارهای گرافیکی مورد نیاز یک گرافیست عبارتند از :

 1. Photoshop
 2. Flash
 3. Corel
 4. Premiere
 5. Illustrator
 6. Fireworks
 7. InDesign
 8. Visio
 9. ۳D Studio MAX

وظایف گرافیست

 1. استفاده از نرم افزارهای تخصصی کامپیوتری برای آماده کردن طرح ها
 2. تولید نسخه نهایی با رعایت کردن ویژگی‌های دقیق نوشتاری، اندازه و رنگ
 3. انجام کار با در نظر گرفتن بودجه و زمان اختصاص یافته به آن
 4. صحبت درباره نیازها و خواسته‌های مشتری و مشخص کردن ویژگی‌های سفارش او
 5. انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش، مواد و سبک متناسب با سفارش مشتری
 6. ایجاد طرح‌های اولیه کار برای نشان دادن به مشتری

آینده شغلی، بازارکار و فرصت‌های استخدامی گرافیست

گرافیست‌ها در برخی سازمان‌ها از جمله صدا و سیما و وزارت ارشاد، شرکت‌های تبلیغاتی، چاپخانه‌ها، مراکز آموزشی و بسیاری از شرکت‌های بزرگ ،که واحد بازاریابی و فروش دارند، کار می‌کنند. از آنجا که کسب تجربه برای موفق شدن در این شغل بسیار مهم است، گاهی نیاز است گرافیست برای کسب تجربه‌های کاری متنوع محل کار خود را عوض کند.
امکان کار به صورت مستقل و پروژه‌ای برای گرافیست به میزان زیادی فراهم است. بسیاری از گرافیست‌ها با گرفتن سفارش از مشتری، در زمان تعیین شده کار را آماده و به مشتری تحویل می‌دهند.

از میزان استخدام و وضعیت بازارکار گرافیست‌ها در کشور اطلاعات موثقی در دسترس نمی‌باشد. اما با توجه به اهمیت روز افزون بازاریابی و تبلیغات و توجه ویژه همه سازمان‌ها و شرکت‌ها به آن و از طرف دیگر رشد حوزه تصویرسازی و طراحی روی جلد کتب، صفحه آرایی مجلات و روزنامه هاو …، پیش بینی می‌شود بازارکار مناسبی در سال‌های آینده پیش روی گرافیست‌های توانمند باشد. با توجه به زیاد بودن تعداد فارغ التجصیلان رشته گرافیک، بدیهی است رقابت در این بخش بسیار زیاد است و افراد توانمند و قوی پیروز این میدان خواهند بود.

درآمد و حقوق گرافیست

گرافیست‌هایی که در استخدام سازمان یا شرکتی به خصوص در بخش خصوصی هستند، درآمدهای متفاوتی دریافت می‌کنند.
در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه‌های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد گرافیست در گروههای شغلی مختلف استخراج شده است.

مطابق با این تحقیق حقوق گرافیست که به عنوان کارشناس در حوزه‌های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین ۸۰۰۰۰۰ تومان تا ۲۷۰۰۰۰۰ تومان و در شرکتهای بزرگ بین ۱۱۰۰۰۰۰ تومان تا ۳۰۰۰۰۰۰ تومان می‌باشد.

البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه‌های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و …. بستگی دارد.

تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می‌باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آن‌ها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.
تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می‌باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آن‌ها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

میزان درآمد گرافیست در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

استرالیا: متوسط درآمد سالانه گرافیست ۴۸٫۰۰۰ دلار ( قبل از کسر مالیات) می‌باشد.
انگلستان: متوسط درآمد سالانه گرافیست برای افراد تاره کار حدود ۲۳٫۰۰۰دلار، برای افراد باتجربه بین ۲۹٫۰۰۰ تا ۴۵٫۵۰۰ دلار و برای گرافیست‌های ارشد بیش از ۷۵٫۰۰۰ دلار می‌باشد.

آمریکا: متوسط درآمد سالانه در سال ۲۰۱۰ برای گرافیست‌ها، ۴۳٫۵۰۰ دلار (متوسط درآمد همه مشاغل ۳۳٫۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۴,۱۰۰ دلار بوده است.

وضعیت استخدام شغل گرافیست در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا : پیش بینی‌ها نشان می‌دهد میزان استخدام گرافیست بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ در آمریکا، ۱۳ درصد رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می‌باشد.
استرالیا : میزان استخدام گرافیست در بازه زمانی ۵ سال گذشته در مقایسه با متوسط همه مشاغل (۱۰٫۲ درصد)، ۱۱٫۶ درصد رشد کرده و برای سال‌های آتی نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است.

برخی از گرافیست‌های معروف و مشهور ایرانی

آیدین آغداشلو : گرافیست، نقاش، نویسنده و منتقد فیلم

فرشید مثقالی : تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان از جمله خروس زری، پیرهن پری و ماهی سیاه کوچولوو برندهٔ جایزهٔ هانس کریستین آندرسن ( جایزه‌ای که هر دوسال یکبار به مولفان ادبیات کودک داده می‌شود و به آن نوبل کوچک می‌گویند)

مرتضی ممیز : پدر گرافیک نوین ایران، گرافیست، مدیر هنری و گرافیک بسیاری از نشریات ادبی و فرهنگی،طراح صحنه و لباس چهارده نمایش و دو فیلم سینمایی، از موسسان رشته گرافیک در دانشگاه و…

قباد شیوا : از بنیان گذاران گرافیک معاصر ایران و برنده جوایز بسیاری در حوزه گرافیک

رضا عابدینی : طراح و گرافیست و دارنده چند جایزه بین‌المللی

شخصیت‌های مناسب شغل گرافیست

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی‌های شخصیتی، ارزش‌ها، علایق، مهارت‌ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم‌ترین این عوامل ویژگی‌های شخصیتی می‌باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی‌های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ‌های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی‌توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ‌های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می‌شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ‌های شخصیتی‌ای که برای این شغل معرفی می‌شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت‌های مناسب شغل گرافیست بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

INTP: این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه‌های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می‌دهد با گروه‌های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.

ISFP: این تیپ شخصیتی کار با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در کار را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.

INFJ: این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده‌های خود توانا است. او با هنر می‌تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می‌باشد.

ENFP: این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می‌برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط کار منعطف‌تر باشد، برای آن‌ها مطلوبتر است. آن‌ها به تنهایی و مستقل هم به خوبی می‌توانند کار کنند ولی باید با دیگران تبادل نظر داشته باشند.

INFP: این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP‌ها خود را هنرمند می‌دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آن‌ها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آن‌ها است.

INTJ: این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می‌برد و از شم خود در خلق آثار خود استفاده می‌کند.

برای اطلاع از اخبار و مطالب در این حوزه ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟