میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

رنگ شناسی در حوزه گرافیک

در دورانی که هنوز چاپ رنگی میسر نبود طراحان کتاب تلاش داشتند تا با استفاده از تزئینات بسیار و تضادهای شدید، سایه روشن و طراحی حروف در اشکال متعدد جانشینی برای رنگ بسازند. طراحان گرافیک از رنگ برای ایجاد تمایز بین محصولات و کمک به انتقال اطلاعات و احساسات موردنظر استفاده می‌کنند. در این مقاله در مورد رنگ شناسی در حوزه گرافیک بحث خواهیم کرد.

تحولات در حوزه گرافیک در طول تاریخ

از دهه ۱۸۶۰ با تحولات فنی در لیتوگرافی که امکان کاربرد رنگ بر جلد مجلات پر تیراژ و پوسترهای تبلیغاتی برچسب و کارتون را امکان پذیر ساخت شناخت تازه‌ای از زیبا شناسی نزد عموم رواج یافت. تصاویر چاپی با استقبال فراوان مواجه شد و عموم مردم می‌توانستند از تصاویر رنگی شگفت انگیز لذت ببرند و در عین حال طراحان گرافیک نیز به تدریج به قابلیت‌های رنگ‌های خاص در انتقال ناآگاهانه برخی احساسات، حالات و مفاهیم کاملا متمایز چون خشم، لذت، آرامش و حتی زنانگی و مردانگی پی‌ ببرند.

در اواخر قرن نوزدهم در فرانسه بویژه با ظهور پوسترهای رنگی تئاتر و موسیقی اثر هنرمندانی چون ژول شره (Jules Chéret) و هنری دو تولوز لوترک (Henri de Toulouse-Lautrec) به آنچه که پیش از آن منظرهٔ بی‌روح شهری محسوب می‌شد جان تازه‌ای بخشید .

اوج پیشرفت گرافیک

در اوایل قرن بیستم، رنگ همچون ابزاری برای تقویت تأثیر بصری به شیوه‌ای کاملا متفاوت از گذشته به خدمت گرفته شد. تصاویر قوی و ساده به واسطه کاربرد ترکیبات درخشان رنگی به تدریج به یکی از شاخصه‌های گرافیک تبدیل شد. پیشرفت‌های سریع فنی در چاپ و نیز تنوع سفارشات از طرف جامعه، دو عاملی بودند که به شناخته شدن طراحی گرافیک به عنوان یک حرفه تخصصی سهم داشتند. پس از جنگ جهانی دوم رنگ به شاخصه اصلی طراحی گرافیک تبدیل شد.

ابداعات در فناوری چاپ امکان خلق تصاویر عکاسی و تصویر پردازی دقیق و واقع نما را فراهم کرد. این تاثیر شگفت انگیز رنگ‌ها در جامعه تا آنجا پیش رفته است که از سال ۱۹۷۰ تا کنون محققان سعی دارند با تحقیقات پیچیده و پیشرفته خود رنگ‌هایی را که در آینده‌ای نزدیک مورد اقبال مردم قرار خواهد گرفت پیش‌بینی کنند. تاثیر رنگ‌ها در زوایای مختلف زندگی انسان نه تنها در آینده کاهش پیدا نخواهد کرد بلکه روز به روز به جنبه‌های مختلف آن نیز افزوده می شود.

برای اطلاع از اخبار و مطالب در این حوزه ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟