میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

تعریف، طراحی و ساخت آرم

در این مقاله قصد داریم در مورد تعریف، طراحی و ساخت آرم صحبت کنیم.

تعریف آرم

واژه های آرم، سمبل، نشانه و نماد واژگانی هستند که به طور روزمره در زبان محاوره ای ما گاه و بی گاه شنیده می شوند. آنچه اهمیت دارد معنا و مفهوم این واژگان است.

آرم واژه فرانسوی است که در دهه های اخیر به فرهنگ، زبان و ادبیات فارسی راه پیدا کرده و در دانشگاه ها و مراکز آموزشی هنر کاملأ واژه ای پذیرفته شده است و واژه ی «نشانه» مناسب ترین معادل برای «آرم» در زبان فارسی است. گاهی به جای آرم از کلمه «سمبل» نیز استفاده می شود.

در فرهنگ فارسی عمید معادل واژه ی سمبل عبارت است از: نشانه،نشان، علامت، اشاره، رمز، نمونه، نماینده، شعار و علامتی که معرف چیزی باشد، است. در حقیقت نشانه، آرم یا سمبل بیانگر چیزی است که در ذهن فرد، بر مفهوم و یا چیزی دیگر دلالت کند و چه بسا در بسیاری موارد چون نامی تصویری برای فرد، مکان یا مؤسسه ای به شمار آید، و به عبارتی آنچه ما سمبل می نامیم عبارت است از یک اصطلاح، یک نام ، یا حتی تصویری که ممکن است نماینده چیز مأنوسی در زندگی روزانه باشد.

تعریف، طراحی و ساخت آرم 9

نشانه ها به تدریج در تمدن های گوناگون رسوخ کردند. امروزه اهمیت نشانه ها تا بدان جاست که در شاخه هنر گرافیک در مدارس و دانشگاه ها دارای واحد درسی تخصصی است.

انواع نشانه ها از نظر موضوعی

نشانه ها از نظر موضوعی به دو بخش تقسیم می شوند:

  • نشانه های تجاری
  • نشانه های فرهنگی

نشانه های تجاری

به گونه ای از نشانه ها که به صورت یک نشانه ی تصویری و نوشتاری، جهت مشخص نمودن نوع محصولات و یا ارائه ی خدمات سازنده و تولید کننده خاص تجاری به کار گرفته می شوند، نشانه های تجاری می گویند. این گونه نشانه ها گاه به تنهایی معرف محصول و یا نوعی از فعالیت تولیدی می باشند که در گذشته به صورت تصویری بودند. در گذشته های نه چندان دور حتی بر سردر مغازه های افراد و مشاغل مختلف مشابه این نمونه های تصویری دیده می شد. به عنوان مثال فردی که کفاش بود. با پیشرفت جوامع و با بالا رفتن فهم و سواد بصری،به تدریج خط و  خط نوشته نیز جهت معرفی این گونه مؤسسات برای خود جای باز کرد.

نشانه های فرهنگی

به آن دسته از نشانه ها که شامل و دربرگیرنده ی فعالیت نهادها، سازمان ها و افراد حقیقی یا حقوقی در زمینه فرهنگی و اعتلای فرهنگ جامعه است نشانه ی فرهنگی گویند. این گونه نشانه ها برگرفته از فرهنگ بومی و سنتی جوامع بوده و اغلب رنگ و بوی فرهنگ بومی هر جامعه را دارا می باشد. در هر کشور بسیاری از سازمان ها علاقه دارند که نشانه ای ویژه داشته باشند و در ایران نیز با توجه به پشتوانه ی غنی فرهنگی آن در چند دهه اخیر این گونه نمادها نقش و منزلتی خاص برای خود یافته اند.

با ما در تعریف، طراحی و ساخت آرم همراه باشید.

انواع نشانه ها از نظر بصری

نشانه ها با توجه به عناصر و ساختار تشکیل دهنده ی آن ها به گروه های زیر تقسیم بندی می شوند:

  • نشانه های تلفیقی
  • نشانه های تصویری(pictogram)
  • نشانه های نوشتاری(logotype)

نشانه های تلفیقی

این گونه نشانه ها همان گونه که از نامشان پیداست، تلفیقی از عناصر تصویری و نوشتاری اند. در نشانه های تلفیقی برخی مواقع غلبه بر عنصر تصویر و یا نوشته است و رابطه میان این دو نشانه به صورت تکمیل یکدیگر و یا تقویت همدیگر می باشد. این گونه نشانه ها در جوامع نسبت به سایر نشانه ها کاربرد کمتری دارند و بیشتر طراحان گرافیک سعی دز اجرای مستقل نشانه های نوشتاری و تصویری دارند و گاه بنا به درخواست سفارش دهنده به طراحی این گونه نشانه ها می پردازند.

تعریف، طراحی و ساخت آرم تعریف، طراحی و ساخت آرم 8

نشانه های تصویری (pictogram)

این گونه نشانه ها، همان گونه که از نامشان پیداست، عنصر اصلی تشکیل دهنده ی آن ها تصویر است و به واسطه ی تصویر، بیشترین مفاهیم موجود در نشانه به مخاطب انتقال می یابد. این گونه نشانه ها گاه از یک یا چند تصویر تشکیل می شوند که البته پیشنهاد می شود از کم ترین و واضح ترین تصویر جهت طراحی نشانه استفاده کرد.

تعریف، طراحی و ساخت آرم 5 تعریف، طراحی و ساخت آرم 6 تعریف، طراحی و ساخت آرم 7

نشانه های نوشتاری

به آن دسته از نشانه ها گفته می شود که عناصر اصلی تشکیل دهنده ی آن ها حروف، کلمات و یا اعداد می باشند. به عبارت دیگر این نوع نشانه ها عملکردی همانند نشانه های تصویری و در عین حال ارتباطی تنگاتنگ با خوشنویسی یا کالیگرافی دارند.

طراحان با استفاده از عنصر خط نوشتاری جهت نشان دادن نماد مؤسسه، شرکت و یا نهادی خاص بهره می گیرند.طراحان با استفاده از عنصر خط نوشتاری جهت نشان دادن نماد موسسه، شرکت و یا نهادی خاص بهره می گیرند. می دانیم که انسان از آغاز تا امروز مراحل خط تصویری، خط اندیشه نگار، خط هچایی و خط الفبایی را پشت سر گذارده است. در حال حاضر بیشتر خطوط بصورت الفبایی هستند، و از طریق آنها است که معانی، اندیشه ها و تجارب بشری در زمینه های گوناگون بر روی ا.راق کناب ها، مجلات، روزنامه ها و یا به صفحات دیجیتالی و رایانه ای انتقال می یابد.

نمادها در این نشانه

 بسیاری از این گونه نمادها در تمدن های گوناگون به صورت نشانه های خانوادگی، مشاغل خاص و حتی امضای شخصی گاربرد داشته است. در ایران نیز استادکاران صنایع دستی برای مشخص و اصل بودن آثاری که می ساختند و نیز تضمین کالای خود از نمادهای نوشتاری استفاده می کردند و بدین طریق به آثار تولید شده ی خود اعتبار می بخشیدند و گاه نیز از این نمادها بعنوان مهر شخصی استفاده می کردند.

در جوامع کنونی نشانه های نوشتاری به مثابه ی نشانه های تصویری از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردارند. به طوری که شاهد کاربرد آنها بر سر در مغازه ها، عناوین روزنامه ها و مجلات، انواع سام های دستی و انواع بسته بندی ها می باشیم.

در کشور مانیز با توجه به قدمت خطوط سنتی و تنوع و زیبایی این خطوط، نمادهای نوشتاری روز به روز حضور گسترده تری در امر تبلیغات یافته اند. نکته قابل توجه در طراحی این گونه نوشته ها آن است که باید به حروف، کلمات و اعداد به مثابه یک عنصر تصویری  نگاه کرد و با استفاده از فضاهای مثبت و منفی، گردش و چرخش حروف، ارتباط آن ها با هم ، رعایت ترکیب بندی و سایر اصول فنی به طراحی این نشانه ها پرداخت.

همچنین باید دقت کرد که خوانایی نشانه را نباید فدای زیبایی آن کرد. زیرا نشانه های نوشتاری به صورتی گسترده، طیف وسیعی از اقشار جامعه را پوشش می دهند، پس با توجه به عملکردی که از آنها انتظار می رود باید خوانایی لازم را برای عناوین روزنامه ها و مجلات، بسته بندی ها و غیره از دست ندهند.

تعریف، طراحی و ساخت آرم 2 تعریف، طراحی و ساخت آرم 3 تعریف، طراحی و ساخت آرم 4

امیدوارم از تعریف، طراحی و ساخت آرم اطلاعات کافی کسب کرده باشید. برای اطلاع از اخبار و مطالب در این حوزه ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟