میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

آموزش طراحی و تصویر سازی

بسیاری از دانشجویان رشته تصویرگری، در همان اوایل تحصیل خود می پرسند: “ما چه زمان درباره سبک‌ها می آموزیم؟”. که البته جواب این است که ما یاد نمی گیریم. سبک در واقع واژه ای است که دیگران هنگام صحبت کردن در مورد اثر شما به کار می برند. اگر قرار است طراحی شما به صورت طبیعی  و توام با اصالت شکوفا شود ، نباید آگاهانه به دنبال یک “سبک ” باشید و این امر بسیار ضروری است. زمانی که صادقانه و با علاقه و اشتیاق روی موضوع خود کار می‌کنید، اثرتان به تدریج صاحب هویت و ویژگیهای خاصی خواهد شد. در این مقاله به آموزش طراحی و تصویر سازی خواهیم پرداخت.

طراحی چیست؟

طراحی ،زبان پایه تصویرگر است. در صورتی که شالوده کار فاقد طراحی قوی باشد، صرف نظر از اینکه چند تکنیک را به کار گرفته‌اید و به آنها پرداخته اید، همیشه خطری شما را تهدید میکند، اینکه اثرتان بی روح  و مصنوعی باشد. به همراه داشتن و استفاده مداوم از یک دفترچه طراحی، روش مهمی برای رشد و پرورش پرسپکتیوی است که نسبت به دنیای اطراف خود دارید.

به هر حال در دوره سیرل عوامل تصویری مزاحم به مراتب کمتر بود. امروزه دانشجویان با هجوم بی امان فیلم‌ها، تلوزیون، ویدیو، تبلیغات، بازیهای رایانه ای و … روبرو هستند و از این رو بیشتر وسوسه می شوند طرح و نقشهای تصویری دسته دو یا حتی دسته سه را نیز بکار گیرند. طراحی مستقیم از خود زندگی این امکان را برایتان فراهم می‌کند که اطلاعات بصری بکر و دست اولی را با روش کاملا منحصر به فرد و شخصی در خود پرورش دهید.

بیشتر تصویرگران موفق مجذوب فعالیت‌های روزمره به ظاهر پیش پا افتاده مردم می شوند.

از” رونالد سیرل “تصویرگربرجسته، پرسیدند اگر تصویرگر موفقی نبود، دوست داشت به چه کاری مشغول شود. او گفت:”یک تماشاگر حرفه ای”.

تصویرسازی

در کار تصویر سازی ما قبل از هر چیزی با مقوله نگاه کردن و یادگیری مشاهده کردن ، سرو کار داریم. در واقع تا زمانی که خودمان چیزی را طراحی نکنیم ، چه یک شیء باشد یا یک ساختمان یا یک فعالیت و حرکت، به اهمیت این موضوع پی نخواهیم برد.”جان راسکین” هنرمند و فیلسوف دوره ویکتوریا گفته است: من معتقدم که دیدن از طراحی کردن اهمیت بیشتری دارد و ترجیح می‌دهم طراحی را به گونه ای به هنرجویانم آموزش بدهم که عشق ورزی به طبیعت را بیاموزند، نه اینکه نگاه کردن به طبیعت را یادشان بدهم و بخواهم از این طریق طراحی را به آنها بیاموزم.

او به این صورت تاکید داشت که کار طراحی می تواند به چیزهایی فراتر از کسب صرف مهارت‌ها منجر شود. در شکل گیری و پیشرفت هنری ، دل سپردن و تعهد بی چون و چرا به مقوله “دیدن” بی نهایت ارزشمند است.

بر سر اینکه آیا اساسا” چیزی به نام شیوه مشخص طراحی برای کودکان وجود دارد یا نه ، بحث و اختلاف نظر وجود دارد.اما آنچه مسلم است این است که هنگام تصویر سازی برای کودکان باید به جای آنها باشیم و از دریچه چشم آنها به دنیا بنگریم.

طراحی به چه شیوه ای صورت می گیرد؟

هنگام طراحی از انسان و به ویژه چهره او، مغز ما مدام با القای این نکته که می‌دانیم یک آدم چه شکلی است، ما را فریب می‌دهد. شاید به این علت که همیشه به آدمها نگاه می‌کنیم و چون از طرح نهایی کار و تصویر انتظار مشخص و خاصی در ذهنمان داریم، حس واقع نگری و بی طرفی‌مان مخدوش می‌شود.اما هنگام طراحی جانوران حتی جانورانی که به ظاهر می‌شناسیم، به هر حال راحت تر میتوانیم به خودمان بقبولانیم که اکنون در حیطه‌ای ناشناخته هستیم، و به این ترتیب با حس شگفتی ، شکل‌های نامتعارف و نا آشنا را برای خودمان کشف می کنیم.

هنگامی که به واسطه طراحی به صورتی دقیق به کودکان بنگریم تازه متوجه می شویم که آنها چه موجودات شگفت انگیز و غریبی هستند. چون بچه ها از آرام نشستن در یک جا بیزارند ، طراحی آنها به طور مستقیم و ازروی مشاهده کاری دشوار است. ولی مثل دیگر طراحی‌ها که از روی مشاهده صورت می گیرد، خود نگاه دقیق و عمیق است که بسیار مفید و کار آمد است. از اینکه طراحی به صفحات پی در پی ناتمام و خط خطی ختم شود نترسید. هر رد و نشانه ای و ترسیم کوچکترین خط یا حاشیه ای بر روی کاغذ در نهایت به گنجینه معلومات شما چیزی اضافه می کند. بخشی از این مرحله با تقویت و تکامل مهارت و بخشی  نیز به بررسی و تحقیق اجتماعی ومردم شتاسی اختصاص دارد.

جانوران یکی از مهمترین منابع الهام بخش در کتابهای مصور کودکان به شمار می آیند. طراحی جانوران به صورت زنده و به واسطه مشاهده مستقیم شیوه خوبی است که به شما اطمینان می بخشد که به هنگام طراحی شخصیت های جانوران ، طرح شما تحت تاثیر خود آن جانور به این شکل درآمده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟