میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

Adobe Audition

Audition نرم افزاري قدرتمند براي انجام امور مختلف ويرايشي روي فايلهاي صوتي است كه توسـط كمپـاني بزرگ و مشهور Adobe تهيه شده است. در اين نرم افـزار قدرتمنـد، كـاربران توانـايي انجـام كارهـاي مختلـف ويرايشي و ساخت يك فايل صوتي و آهنگ را دارند؛ از جمله برش يك فايل صوتي، كپي قسمتي از يك آهنـگ، توانايي تركيب دو صدا روي هم با استفاده از ابزار موجود، قرار دادن افكتهاي صوتي بر روي فايلهاي صوتي و…. از ويژگـــيهـــاي مهـــم و اصـــلي ايـــن نـــرم افـــزار مـــي تـــوان بـــه مـــوارد زيـــر اشـــاره كـــرد : پـردازش روي فايـل هـاي صـوتي هماننـد قطـع صـدا، كپـي صـدا، حـذ ف قسـمت هـاي مـورد نظـر و غيـره؛ – – افكت گذاري روي صدا به كمك پلاگينهاي مختلـف، ماننـد صـداي ليـزري، راديـويي، اضـافه كـردن صـداي همسرايان مجازي و مانند آن؛

افزودن افكتهاي خودكار توسط برنامه به آهنگ در صورت نياز؛
دارا بودن مديريت بر حافظه Clip Board و…؛
قابليت ويرايش تمامي فايلهاي صوتي؛
توانايي ضبط صدا بر روي آهنگ به صورت مستقيم از طريق ميكروفون؛
و برخورداري از نمونه هاي مختلف پخش براي افكت ها و همچنين شنيدن تغييرات انجام شده بـر روي آهنـگ قبل از ذخيرهسازي.قبل از شروع استفاده از اين نرمافزار، شناخت انواع صـداهايي كـه بـه عنـوان مـواد اوليـه يـا Material  در اين نرم افزار استفاده ميشود ضروري است.

انواع صدا:

۱ـ كلام

۲ـ موسيقي

۳ـ افكت

افكت به دو مفهوم كلي اطلاق مي شود:

اول، افكتهايي كه به آنها صداهاي طبيعي گفته ميشود؛ مانند صداي بوق اتومبيل، صداي حيوانات، آمبيـان س يا صداي محيط و…

دوم ، جلوه هاي صوتي كه به صدا داده ميشود مانند اكو (Echo) و Reverb و مانند آن .

بـراي شـروع بايـد تمـامي مـواد لازم  را در رايانـه ذخيـره كنـيم، كـلام را مـي تـوانيم بـا اسـتفاده از Sound Recorder ها،  MP3 Playerها و يا با استفاده از اتصال ميكروفن به رايانه ضبط و ذخيره كنيم. موسيقي و افكت را نيز ميتوانيم از سيدي يا هارد ديسك دريافت كنيم .قبل از شروع ضبط صدا از طريق نرم افزار در سيستم هاي رايانـه اي كـه از كـارت صـداي Onboard اسـتفاده مي كنند، بايد ورودي ميكروفن را انتخاب و سپس در نرم افزار كار ضبط را آغاز كنيم. براي اين كـار مراحـل زيـر ٣ بايد طي شود:

اجراي با استفاده از دابل كليك روي آيكن بلندگو كه در كنار ساعت ويندوز واقع است. (اگـر ايـن آيكن را نميبينيد به اين آدرس برويد

Control panel/ Soundand audio devices/ chek the place volume icone in the taskbar

هر گاه ميكسر مربوط بـه ولـوم را مشـاهده كرديـد بـه منـوي

or Recording/ properties/ Option OK /input

رفته و ولوم ميكروفن را select كنيد.

چنانچه تمايل داريد صداي ورودي از طريق ميكروفن را تقويت كنيد به منوي پنجره Recording Control يـا Volume Control در همـان پنجـره رفتـه  Advanced Control  را فعـال كنيـد. سـپس كليـد  Advanced در زير ولوم ميكروفن را كليك كـرده و Boot Microphone  را فعـال كنيـد . بـدين ترتيـب صــــــــداي شــــــــما بــــــــه انــــــــدازه بيســــــــت db تقويــــــــت مــــــــيشــــــــود و اما نرم افزار Adobe Audtion از سه قسمت كلي تشكيل شده است:

_ ۱ اديت: Edit view ،جهت ضبط و ويرايش يك صدا

۲_ مالتي تراك: Multi Track ،محيط مالتي تراك جهت ضبط، ويرايش و ميكس چند صدا

_۳ سيدي: CD ،براي Write و آمادهسازي سيدي صوتي(Audio cd).

قدم اول پس از اتصال ميكروفن به رايانه

وارد محيط Edite view شويد، به منوي فايل برويد و دكمه new را كليك كنيد چرا كه مـي خـواهيم يـك صداي جديد ضبط كنيم.

وقتي پنجره زير را مشاهده كرديد تنظيمات مورد نياز را انتخاب و سپس OK كنيد .

Sample Rate عبارت است از نرخ نمونه برداري از صداي ورودي، چرا كـه صـداي ورودي از نـوع آنـالوگ و پيوسته است و جهت ذخيره صدا در حافظه رايانه لازم است از اين صدا نمونه بـرداري و تبـديل بـه يـك صـداي گسسته و يا ۰ و ۱ شود، اين تنظيمات هم به همين منظور است. هرچه نمونـه هـا يـا Sample Rate بـالاتر باشد كيفيت صداي بالاتري خواهيم داشت. براي شروع ۴۴۱۰۰ هرتز ۱۶ بيت مونو را به شما پيشنهاد مـي كـنم .

حال روي نوار نمايش بلندي صدا يا db متر دبل كليك كرده تا بلندي و فاصله ميكروفن به منبع صـداي مـورد نظر را تنظيم كنيد.

توجه داشته باشيد بلندي صدا در حدي نباشد كه از صفر دسيبل تجاوز كند. در غير اين صورت صـداي ورودي بيش از حد مجاز است كه به آن Dissort مي گوييم. اگر صدا چنين باشد چراغ قرمز clip روشن خواهد شـد .

در هنگام ضبط اگر يكي دو بار clip يا Dissort رخ داد ايرادي ندارد و ميتوانيد بعد از ضبط اين موارد را حل كنيد.حال روي دكمه Record قرمز رنگ كليك كرده تا نرمافزار شروع به ضبط كند. در پايـان دكمـه Stop (مربع) را بزنيد تا ضبط متوقف شود. در حين ضبط به صورت مداوم مواظب Dissort باشيد.

بلافاصله بعد از Stop به منوي File / as save برويد و فايل را بـا نـام مناسـب و بـا فرمـ PMC (windows WAV)  در هارد ديسك ذخيره كنيد.

ين فايل قابل پخش در نرمافزار Windowe Media Player است. همچنين قادر خواهيد بود دوباره ايـن فايل را در محيط Adobe Audtion باز و ويرايش كنيد.

تا اينجا توانستيم صدا را از طريق ميكروفن در نرم افزار Adobe Audition ضـبط كـرده و ذخيـره كنـيم، حال به توضيح مختصري در مورد ظاهر نرم افزار در قسمت Edit مي پردازيم:

انتخاب هر يك از محيط هاي كاري Edit , Multitrack , CD

كليدهاي ميانبر در اين قسمت عبارتند از:

محيط: Edit

۸: محيط Multitrack

۱۰:  محيط Cd

قسمت Organizer يا پنجره مديريت فايل

ابزار مورد استفاده در اين بخش عبارتند از:

بازكردن و وارد كردن يك فايل صوتي به نرم افزار File Audio Import
بستن يك فايل Close
ارسال يك فايل به محيط Edit
ارسال يك فايل صوتي به محيط Multitrack
ارسال يك فايل صوتي به محيط CD

بخش transport

دهـد مي انجام را play-Pause-Stop-FastForward-Rewind-Record-Loop كارهاي كه تفاوت دو كليد Play در اين است كه يكي از آن ها تا پايان فايل را پخش مي كند و ديگري تـا نقطـه اي كـه ديده مي شود را پخش مي نمايد كه هر كدام از اين موارد با كليك راست روي آن ها قابل تنظيم است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟