میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

بلاکچین

بلاکچین به زنجیره ای از بلاک ها گفته می شود که به یکدیگر متصل هستند و دیتاهایی را درون خود جای داده اند.

بلاکچین اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط گروهی از پژوهشگران شرح داده شد و در اصل به منظور زمانبندی اسناد دیجیتال بوجود آمد تا دیگر امکان تغییر یا دست بردن در آنها وجود نداشته باشد چیزی شبیه به دفتر اسناد رسمی البته تا سال ۲۰۰۹٫

در سال ۲۰۰۹ انقلابی در سیستم پول و ارزی دنیا شکل گرفت.ارزی بوجود آمد با نام بیت کوین که سازنده این ارزدیجیتالی هویتی ناشناس دارد البته همه با نام مستعار Satoshi Nakamoto او را می شناسند.

e75ce2747335e61d97f063f82f9792c5

تکنولوژی بلاکچین تا قبل از بیت کوین یک پروژه پژوهشی بود و بعد ها به یکی از بهترین تکنولوژی ها مبدل شد و در اکثر پروژه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

البته تکنولوژی بلاکچین هنوز یک تکنولوژی نو پا است و جای کار زیاد دارد و نو پا بودن آن هم باعث شده مخالفانی را نیز داشته باشد.

تا به الان تمام تکنولوژی هایی که برای ذخیره دیتا وجود داشته همه یک هدف داشتند آن هم متمرکز شده داده ها و بلاکچین کاملا مخالف این هدف عمل کرده و تا به الآن هم با این ارز های دیجیتال جواب گرفته است.

یکی از ویژگی های مهم این تکنولوژی سخت یا تقریبا غیر قابل تغییر بودن بلاک های آن است.

داده های موجود در یک بلاک شامل چه چیز هایی است؟

  1. داده
  2. هش بلاک
  3. هش بلاک قبلی

بطور مثال در بلاکچین بیت کوین جزئیاتی در مورد تراکنش ها ذخیره میشود.

  1. مشخصات فرستنده
  2. مشخصات گیرنده
  3. مقدار ارز

hash : هش مانند رمز یا یک اثر انگشت یک بلاک است. هر گونه تغییر در بلاک یا داده های آن باعث تغییر در هش بلاک می شود.

هش بلاک قبلی : این تکنیک باعث می شود که بلاکچین واقعا یک بلاکچین دیده شود. و همینطور باعث امنیت هر چه بیشتر بلاک های نیز میشود.

هش بلاک قبلی زنجیره ای از بلاک های متصل به هم را میسازد که تغییر در هر بلاک روی کل بلاک ها تاثیر میگذارد و این عمل باعث میشود کل بلاک های بعد آن بلاک نامعتبر شوند و یا حتی از بین بروند.

برای جلوگیری از، از بین رفتن بلاک ها باید چه کرد؟

همانطور که میدانید برای جلوگیری از دستکاری بلاک ها فقط استفاده از هش قبلی کافی نیست. امروزه کامپیوتر ها بسیار سریعتر هستند و میتوانند هزاران هش را به راحتی محاسبه کنند پس بنابراین امکان تغییر یک بلاک و محاسبه هش تمام بلاک ها کار چندان سختی نیست.

سیستمی در بلاکچین بیت کوین وجود دارد بنام اثبات انجام کار.

مثلا هر تراکنشی که در بیت کوین انجام میشود و یک بلاک تغییر میکند ۱۰ دقیقه تا ثبت بلاک و تایید آن زمان لازم است و این کار باعث میشود تا از تغییر بلاک و محاسبه هش آن در زمان کم جلوگیری شود. این عمل تقریبا از هک اطلاعات بلاکچین جلوگیری میکند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟