میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

آموزش تنظیم و نصب Spring در جاوا

آموزش تنظیم و نصب Spring در جاوا-آموزش نصب spring در جاوا
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام برنامه نویسان و دوستان عزیز و گرامی
در جلسات قبل با معماری و معرفی فریم ورک اسپرینگ خدمت شما عزیزان بودیم .
در این جلسه به معرفی و آموزش تنظیم و نصب فریم ورک Spring خواهیم پرداخت.
خوب بریم سراغ آموزش

آموزش تنظیم و نصب محیط کاری spring

در این درس ، به آموزش تنطیم و نصب محیط های کاری لازم جهت شروع برنامه نویسی با چهارچوب کاری spring خواهیم پرداخت . همچنین در این آموزش ، نحوه تنظیم JDK ، نصب ابزار Tomcat ونصب نرم افزار Eclipse را قبل از تنظیم محیط کاری spring خواهید آموخت .

مرحله اول : تنظیم Java Development Kit یا JDK :

شما می توانید آخرین نسخه JDK را از وب سایت جاوای اوراکل به آدرس Java SE Downloads دانلود کنید . دستورالعمل های لازم جهت نصب JDK درون فایل های دانلود شده نرم افزار قرار دارند ، مراحل آن به ترتیب انجام داده تا عمل نصب صورت گیرد. در آخر هم متغیرهای محیطی PATH و JAVA HOME را به ترتیب برروی گوشه های حاوی java و javac ست کنید .
این پوشه ها معمولا Java_install_dir/bin و java_install_dir هستند .
اگر سیستم عامل ویندوز برروی کامپیوتر شما نصب شده و JDK در پوشه C:\jdk\.6.0_15 قرار دارد ، بایستی کدهای زیر را به فایل C:\antoxec.bat اضافه کنید :

set PATH=C:\jdk1.6.0_15\bin;%PATH%
set JAVA_HOME=C:\jdk1.6.0_15

همچنین در ویندوز های NT\2000\XP ، شما میتوانید برروی My computer کلیک راست کرده و ابتدا Properties و سپس Advanced و در نهایت Enviroment Variables را انتخاب کنید . سرانجام ، مقدار PATH را به روز کرده و دکمه OK را بزنید .
در سیستم عامل های Unix (همانند slaris ,Linux و … ) ، چنانچه SDK برنامه در پوشه /usr/local/jdk1.6.0_15 قرار داشته و میتوانید هسته درایو C را مشاهده کنید ، کدهای زیر را به فایل .cshrc اضافه کنید :

setenv PATH /usr/local/jdk1.6.0_15/bin:$PATH
setenv JAVA_HOME /usr/local/jdk1.6.0_15

از طرف دیگر ، اگر یک نرم افزار کامل (IDE) مثل Borland ، JB و یا Eclipse برروی کامپیوتر شما نصب است ، با اجرای یک برنامه ساده ، امتحان کنید آیا نرم افزار (IDE) می داند Java در کجای کامپیوتر شما قرار داشته یا خیر ، در غیر اینصورت برحسب دستور العمل های خاصی هربرنامه ، به تنظیم Java بپردازید .

مرحله دوم : نصب API Apache Comman Logging :

شما می توانید آخرین نسخه نرم افزار API Apache Comman Logging را از آدرس http://commans.apache.org/logging/ دانلود نمایید . پس از اتمام دانلود ، فایل های نصب را در یک مکان مناسب از حالت فشرده خارج کنید . برای مثال در ویندوز پوشه C:/comman-logging-1.1.1 و در لینوکس پوشه /usr/local/commans-logging-1.1.1 میتوانند مناسب باشند . پوشه نصب حاوی یکسری فایل های فشرده و فایل های پشتیبانی و راهنما ، همانند تصویر زیر خواهند بود :

common logging files
نصب و راه اندازی spring

نکته :

توجه داشته باشید که حتما مقدار متغیر CLASSPATH را به صورت درست برروی این دایرکتوری تنطیم کنید ، وگرنه در هنگام اجرا دچار مشکل خواهید شد .

مرحله سوم : نصب نرم افزار IDE Eclipse :

تمامی مثال های این بخش آموزش توسط نرم افزار Eclipse IDE نوشته شده اند ، بنابراین لازم است آخرین نسخه این برنامه را برروی کامپیوتر خود داشته باشید .
برای نصب Eclipse IDE ، آخرین نسخه آن را از آدرس http.//www.eclipse.org/downloads/ دانلود نمایید . پس از اتمام دانلود ، فایل های نصب را در یک پوشه مناسب از حالت فشرده خارج سازید . برای مثال در ویندوز پوشه C:\eclipse و در لینوکس پوشه /usr/bcal/eclipse می توانند مناسب باشند . در نهایت هم مقدار متغیر PATH را در برنامه برروی آدرس درست تنظیم کنید .
برنامه Eclipse را با اجرای دستور زیر در محیط ویندوز و یا دابل کلیک ساده برروی فایل eclipse.exe اجرا کنید :

%C:\eclipse\eclipse.exe

در سیستم عامل لینوکس هم میتوانید از خط دستور زیر استفاده کرده و یا برروی فایل eclipse.exe دابل کلیک نمایید :

$/usr/local/eclipse/eclipse

پس از نصب کامل Eclipse ، صفحه آغازین برنامه بایستی به صورت زیر باشد :

eclipsehomepage
نصب و راه اندازی spring

در مرحله چهارم ، اگر مراحل قبلی به درستی انجام شده بودند ، می توانید چهارچوب کاری Spring را برروی سیستم خود نصب کنید .
در لیست زیر مراحل نصب و راه اندازی چهارچوب کاری Spring را در سیستم های مختلف آموزش داده ایم :

  1. ابتدا مشخص نمایید که چهارچوب کاری Spring را می خواهید برروی ویندوز و یا لینوکس نصب کنید . زیرا برای ویندوز بایستی فایل download.zip و برای لینوکس فایل download.tz را دانلود نمایید .
  2. میتوانید آخرین نسخه کاری چهارچوب Spring را از http://repo.spring.io/release/org/springframework/spring دانلود کنید .
  3. در زمان نوشتن این آموزش ، ما فایل spring-framework-4.1.6.RELEASE-dist.zip را دانلود کردیم که در هنگام از فشرده خارج شدن ، پوشه های زیر در محل نصب (برای مثال E:\spring )ایجاد می شوند :
spring directories
نصب و راه اندازی spring

تمامی کتابخانه های آماده Spring را در پوشه E:\Spring\libs خواهید یافت . همچنین مطمئن شوید مقدار متغیر CLASSPATH را در برنامه برروی آدرس درست خود تنظیم کرده اید تا در هنگام اجرا دچار مشکل نشوید .
آموزش تنظیم و نصب Spring در جاوا
از طرف دیگر اگر از نرم افزار Eclipse استفاده می کنید ، نیازی به انجام تنظیم فوق نیست ، زیرا خود برنامه همه تنظیم را انجام می دهد .
در پایان این مراحل ، شما آماده هستید تا نخستین کدهای خود را بر پایه Spring بنویسید . در بخش بعد به آموزش نوشتن کدهای Spring خواهیم پرداخت .

نظراتتون رو زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید .

نویسنده : مرتضی قاسم خانی

منبع وب سایت مدرسه کد نویسی

در صورت داشتن سوال میتوانید از قسمت افزودن سوال سوالات خود رو بپرسید خوشحال میشم تجربیات و سوالات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید .

یا علی.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟