میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

تابع include و require در php

قبل از معرفی ۴ تابع include,require,include_once,requier_once در php بهتر است تا با مفهوم “قابلیت استفاده مجدد کدها” در برنامه آشنا شوید. شاید با واژه “ماژول” در دنیای برنامه نویسی آشنا باشید. همان طور که از نام “قابلیت استفاده مجدد کدها” پیدا است، این ویژگی تقریبا برای تمام زبان های برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد. به این معنی که شما یکبار قطعه کدی را می نویسید و از آن بارها در برنامه خود استفاده می کنید. برای مثال یکبار در فایلی ماژول احراز هویت را می نویسید و آن را در قسمت های مختلف برنامه مثلا یکبار در صفحه مشتریان و یکبار هم در صفحه مدیران مورد استفاده قرار می دهید. برای این کار کافیست آدرس فایل مورد نظر را به قسمت های مختلف برنامه داده تا فایل به اصطلاح در برنامه import یا وارد شود.
در php هم شما میتوانید از “قابلیت استفاده مجدد کدها” که در فایل های جداگانه هستند در برنامه خود استفاده کنید.

تابع include و require در php بسیار پرکاربرد هستند. زمانی که در حال نوشتن یک پروژه هستید، خوانایی و تعداد کم فایل های php و همچنین سازماندهی ساختاری فایل ها برای شما اهمیت زیاد دارد.

فرض کنید اگر بخواهید یک فایل کانفیگ config.php که حاوی اطلاعات اتصال به دیتابیس است را در همه جا که نیاز به اتصال به دیتابیس و احرای کوئری sql هستید کپی کنید چی می شد؟

یک پروژه با کد های غیر استاندارد و شلوغ را داشتید که خوانایی خود را از دست میداد.

خب این مثال برای کد های کوتاه بود اگر یک کلاس یا فایلی با مجموعه توابع داشتید کار بسیار بسیار سخت تر می شد ولی اینحاست که تابع include و require در php به کمک شما می آیند .


تفاوت تابع include و require در php

تفاوت بین تابع include و require در php، در نتایج و عملکردی که دارند مشخص می شود.

هر دو تابع include و require برای بارگذاری فایل و کد های آن در php به کار می روند.

اگر ما از  include استفاده کنیم و خطایی در بارگذاری فایل با include وجود داشته باشد، کد ما با اجرای یک warning به خط بعد می رود و در تابع require اگر قادر به خواند فایل نباشد، یک خطای fatal را چاپ می کند و این خطا باعث stop شدن برنامه می شود و ادامه کد های php شما اجرا نخواهد شد .


تابع include در php

دستور کلی برای فراخوانی فایل با تابع include به اینصورت است

می توانیم فایل را به صورت زیر به تابع پاس بدیم.

include(‘file.php’);
یا
include ‘file.php’;

تابع require در php

Require همانند include است ولی در هنگام خطا ، یک ارور fatal با سطح E_COMPILE_ERROR چاپ می کند.

به زبان دیگر این باعث می شود که ادامه کد ها اجرا نشود در حالی که تابع include یک warning (E_WARNING) می سازد که به اسکریپت php اجازه ادامه را میدهد

یا

require ‘file.php’;

تابع include_once و require_once

در طول یک برنامه امکان دارد یک فایل را بارها باز کنید که این روال باعث پردازش بیش از حد می شود. برای جلوگیری از این روند ازتوابع include_once و require_once استفاده می کنیم. عبارت once به معنی یکبار می باشد.
توابع include_once و require_once کاملا مشابه تابع include و require عمل می کنند فقط با این تفاوت که اگر فایل قبلا یکبار خوانده شده باشد در دفعه دوم و سوم و … دوباره خوانده نمی شوند.


امیدواریم آموزش تابع include و require در php نیز برای شما مفید واقع شده باشد .برای مطالعه پست‌ها بیشتر ، ما را در مدرسه کدنویسی تلگرام  و یا در تی جوان اینستاگرام دنبال کنید.

نظراتتون رو زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟