میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

استراتژی سئو سایت برای محتوای طولانی: ۱۱ نکته کلیدی

آیا تولید محتوای طولانی در استراتژی سئو سایت شما جایی دارد؟ تا به حال یک قطعه محتوا یا یک کتاب الکترونیکی طولانی دارای ۴۰۰۰ کلمه یا بیشتر نوشته اید؟ اگر اینطور نیست ، پس مسلما از مزایای این نوع محتواها آگاهی ندارید و در حال از دست دادن این پتانسیل هستید.

اما اگر تا به حال چنین محتوایی نوشته باشید ، می دانید که اگرچه زحمت زیادی دارد ، اما نتیجه ی آن می تواند تفاوت بزرگ و عمده ای در به دست آوردن رتبه در موتورهای جستجو ایجاد کند. تا کنون نکات مهمی در زمینه استراتژی سئو سایت گفته ایم که باعث می شوند وبسایت شما رتبه خوبی به دست آورد در این مطلب نیز ۱۱ نکته کلیدی در مورد سئوی محتواهای طولانی برای شما خواهم گفت.

حالا ، فرض کنیم که شما قصد دارید کسب و کار مخصوص به خودتان را تشکیل بدهید. هر شب با این ترس که کسب و کارتان ممکن است در نهایت شکست بخورد به خواب می روید.

سپس ، یک روز ، یک راهنمای گام به گام برای آغاز کسب و کار به تورتان می خورد و خوشبختانه ، این راهنما همه ی شک و شبهات شما رو برطرف کرده و به شما کمک می کند کار را آغاز کنید. این راهنما حاوی تمام اطلاعاتی که شما نیاز دارید می باشد و بعد از اینکه آن را مطالعه کردید ، به افرادی که آن را نوشته اند اعتماد خواهید کرد.

بنابراین ، دفعه ی بعد که برای کسب و کارتان به چیزی نیاز داشتید ، مثلا یک نرم افزار مدیریت پروژه یا مشاوره ای در مورد چگونگی مدیریت تعادل بین زندگی و کار ، یک منبع موثق و قابل اعتماد دارید که می توانید به آن کاملا اعتماد کنید.

این مزیت ایجاد محتوای کامل ، دقیق و طولانی است.

به زبان ساده ، محتوای بلند و طولانی باعث می شود ثمر و نتیجه هایی که از کسب و کارتان انتظار دارید بیشتر شوند ، یعنی وضوح بیشتر ، افزایش تعامل مشتری و اشتراک گذاری های اجتماعی ، بک لینک های (لینک های بازگشتی) بیشتر (که به معنی رتبه ی بهتر در نتایج جستجو است) و مهم تر از همه ، اینطور محتوا ها باعث می شود مخاطبتان ، شما را به عنوان یک مرجع معتبر و مهم در صنعتی که در آن فعالیت دارید در نظر بگیرد.

به هر حال ، این مقاله در مورد اهمیت محتواهای بلند و طولانی نیست. در واقع ، این مطلب را نوشتم تا نکات مهمی را معرفی کنم که میتوانید در استراتژی سئو سایت از آنها استفاده کنید.

۱۱ تکنیک در استراتژی سئو سایت برای کسب رتبه محتواهای طولانی

۱- کار را با تحقیق در مورد کلمات کلیدی آغاز کنید

قبل از اینکه پست بلند و طولانی خود را بنویسید ، زمانی را صرف جستجو برای بهترین کلمه کلیدی در آن موضوع کنید و همچنین بد نیست کلید واژه ای را انتخاب کنید که رقابت کمتری داشته باشد.

فقط مراقب باشید که این مرحله را خیلی با دقت و دقیق انجام دهید ، چون در نهایت این مرحله باعث موفقیت محتوای شما در موتورهای جستجو می شود.

در اینترنت ابزارهای بسیار خوب زیادی وجود دارند که می توانند زحمت انجام جستجوی کلمه کلیدی را برای شما کاهش دهند.

دو مورد از این ابزارها که مورد علاقه ی من هستند عبارتند از:

۲- کلید واژه های طولانی را هدف قرار دهید

حالا می دانید که برای پست مطلب در وبسایت خود باید یک کلید واژه ی کانونی (کلمه کلیدی) داشته باشید. اما چیزی که افراد زیادی آن را در استراتژی سئو سایت رعایت نمی کنند این است که آنها باید کلید واژه های طولانی را هدف قرار دهند.

این نوع کلید واژه ها هستند که در موضوعات مختلف بسیار به چشم می آیند. کلید واژه های بلند و طولانی معمولا خیلی راحت تر رتبه می گیرند و ترافیک هدفمند و زیادی را به سمت سایت شما روانه می کنند.

در زیر یک نمونه از این کلید واژه ها را که از ابزار محبوب keywordtool.io به دست آورده ام را مشاهده می کنید:

keywordtool

برای به دست آوردن هر تعداد کلید واژه ی بلند و طولانی که می خواهید ، می توانید از همین ابزار استفاده کنید. اما ، اگر در به دست آوردن تعداد بیشتر اینگونه کلید واژه ها با مشکل مواجهید ، یک مکان خوب دیگر که در آن می توانید به جستجوی اینگونه کلید واژه ها بپردازید بخش “related searches” در گوگل است:

related search

۳- بهینه سازی و کوتاه کردن URL

ثابت شده که URLهای مرتب و کوتاه تر به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بهتر موضوع مورد بحث در مقاله یا پست شما را درک کنند و همچنین تجربه ی کاربری بهتری نیز فراهم می کنند.

همچنین ، باید اطمینان حاصل کنید که URL شما حاوی کلید واژه ی مورد نظرتان نیز می باشد. این کار باعث می شود مقاله ی شما رتبه ی بهتری به دست آورد.

هر چه کوتاه و مختصر تر ، بهتر.

۴- از یک تگ H1 مناسب استفاده کنید

تگ H1 شما همیشه اولین چیزی است که مردم وقتی وارد مطالب سایتتان می شوند ، آن را مشاهده می کنند.

معمولا ، تگ H1 شما همان عنوان پست شما است.

H1 tag

یک تگ H1 خوب می تواند تاثیر چشمگیری بر رتبه بندی شما در موتورهای جستجو داشته باشد و آنها را قادر می سازد تا محتوای شما را بهتر ایندکس کنند.

به طور ایده آل ، تگ های H1 شما باید:

 • مختصر و مفید باشند
 • به طور واضح بیان کنند موضوع پست درباره چیست.
 • یک کلید واژه ی بلند و طولانی داشته باشند (کلید واژه ی مورد نظر شما)

وقتی سرتیترهای شما این کیفیت ها را داشته باشند ، کارتان را درست انجام داده اید.

۵- تیترهای فرعی خوب اضافه کنید

در یک مقاله که در لینکدین پست شده بود ، میخواندم که “سرتیترهای شما ممکن است خوب و چشمگیر باشند. قلم شما ممکن است فوق العاده باشد. ممکن است خوب کلمات را کنار یکدیگر گذاشته باشید ، جملات خوبی درست کرده باشید و به خوبی توانسته باشید خواسته ی خوانندگان خود را برآورده کنید. اما اگر پست وبسایت شما بیشتر از ۱۵۰ کلمه باشد ، باید تیترهای فرعی به آن اضافه کنید!”

استفاده از تیترهای فرعی خوب ، یکی از نکات مهمی است که در استراتژی سئو سایت به کار می رود و این بدان دلیل است که”خواندن پاراگراف های بزرگ و طولانی خیلی مشکل است”.

اگر اطلاع ندارید ، باید بیان کنم که تیترهای فرعی h2 ، h3 و تگ های h4 معمولا در پست های وبسایت درج می شوند.

از تیترهای فرعی برای شکستن و تجزیه ی محتوای خود به قطعات کوتاه تر و راحت تر استفاده کنید. این کار به خوانندگان شما کمک می کند بهتر بتوانند مباحث مختلف در محتوای شما را جستجو و مطالعه کنند.

۶- لینک های داخلی اضافه کنید

لینک های داخلی به لینک هایی گفته می شوند که در یک وبسایت به صفحه ی دیگری از همان وبسایت اشاره می کنند. این یکی از روش هایی است که مدیران سایت و بازاریابان محتوای باهوش در استراتژی سئو سایت خود برای نمایش محتوای مرتبط به گوگل و خوانندگان وبسایت از آن استفاده می کنند.

در مورد لینک های داخلی مزایای زیادی وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:

 • به بهبود رتبه بندی برای کلید واژه های خاص کمک می کند.
 • به موتورهای جستجو کمک می کند تا خیلی آسان تر در سایت شما جستجو کنند.
 • می تواند راهی باشد که از آن کسب درآمد کنید (از طریق عضویت در سایت و دسترسی به مطالب خاص).
 • برای مخاطبان شما ، موضوعات بیشتری برای مطالعه فراهم می کند.

inbound links

۷- لینک های خارجی اضافه کنید

درست همانند لینک های داخلی ، ایجاد لینک خارجی به سمت صفحات مرتبط با موضوع و رشته ی شما به گوگل اعلام می کند که صفحه ی شما از آن صفحات با کیفیت و استاندارد بالا است. این کار همچنین به موتورهای جستجو کمک می کند تا موضوع دقیق شما را بیابند. پس حتما این مورد را در استراتژی سئو سایت خود داشته باشید.

برایان دین مدیر وبسایت Backlinko می گوید “عدم ایجاد لینک های خارجی احتمالا اشتباه شماره یک در سئوی صفحاتی است که غالبا مردم مرتکب آن می شوند. من به شخصه سعی می کنم به ازای هر ۱۰۰۰ کلمه متن از ۲ الی ۴ لینک خارجی استفاده کنم. این قانون خوبی است که بد نیست اکثر سایت ها از آن پیروی کنند.”

۸- تگ عنوان خود را بهینه سازی کنید

تگ های عنوان بسیار ضروری و مهم هستند. یک تگ عنوان که به خوبی بهینه شده باشد به میزان زیادی شانس دیده شدن مطلب شما را در نتایج جستجو را افزایش می دهد. تگ های عنوان معمولا اولین چیزی هستند که مخاطبان در هنگام مشاهده ی محتوای شما در نتایج جستجو با آنها رو به رو می شوند و اگر به شکل جذابی نوشته شده باشند باعث جلب نظر کاربران و دریافت کلیک بیشتر می شوند. به همین دلیل است که این مورد را جزء استراتژی سئو سایت بیان کردم.

به زبان ساده تر ، یک تگ عنوان در واقع عنوان هر نتیجه ای است که در صفحه جستجو نمایش داده می شود.

یک نمونه از این موضوع به شکل زیر است:

title tags

وقتی در حال نوشتن تگ عنوان صفحه ی خود هستید ، مراقب باشید که این عناوین شامل کلید واژه ی متمرکز شما و همچنین توضیحاتی در مورد مزایای مطالعه ی مطلبتان باشند.

۹- توضیح متا را برای سئو بهینه سازی کنید

یک توضیح متا یک قطعه متن ۱۶۰ حرفی است که محتوای صفحه را به صورت خلاصه بیان می کند.

درست مانند تگ عنوان ، توضیح متای صفحه ی شما نیز باعث می شود پست شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجو بیشتر به چشم آید.

یک توضیح متای بهینه سازی شده باید:

 • شامل یک کلمه کلیدی باشد.
 • مختصر باشد(حدود ۱۶۰ حرف)
 • واضح و دقیق باشد.
 • دارای قابلیت دعوت به عمل باشد(CTA)
 • تحریک کننده باشد و بازدید کننده را قانع به خواندن کل صفحه کند.

۱۰- از تصاویر ، ویدئو و … استفاده کنید

مسلما از قبل می دانید که بازاریابی محتوا فقط به متن محدود نمی شود. متن به تنهایی می تواند فقط تا حد مشخصی شما را پیش ببرد. اما اگر بخواهید بقیه ی مسیر موفقیت را طی کنید باید استفاده از ویدئو ، تصاویر ، اسکرین شات ، دیاگرام و چارت های مختلف را در استراتژی سئو سایت خود داشته باشید.

به این ترتیب ، فایل های چند رسانه ای:

 • زمانی که هر خواننده در سایت شما سپری می کند را افزایش می دهند.
 • نرخ خروج (Bounce Rate) وبسایت شما را کاهش می دهند.

نکات بالا دو عامل رتبه بندی مهم تجربه کاربری هستند که اخیرا گوگل از آنها برای قضاوت در مورد کیفیت صفحات وبسایت شما استفاده می کند.

حتما متوجه شده اید که من معمولا از تصاویر ، چارت ها و اسکرین شات های زیادی در پست های وبسایتم استفاده می کنم. این کار به این دلیل است که من از مزایای افزوده شدن آنها به محتوا آگاهم. جدای از افزایش زمانی که خواننده در سایت سپری می کند و کاهش نرخ خروج سایت ، اضافه کردن این موارد همچنین ارزش هر صفحه را افزایش می دهد ، که به طبع احتمال ایجاد لینک به سمت محتوای ما توسط خوانندگان نیز افزایش می یابد.

از این رو ، وقتی در حال نوشتن محتوای خود هستید ، سعی کنید تا جای ممکن فایل های چند رسانه ای به آن اضافه کنید.

 

۱۱- کلید واژه ی مورد نظر و کلید واژه های مرتبط را اضافه کنید

درج کلمه کلیدی در بدنه ی پست بسیار حائز اهمیت است. به هر حال ، نباید در انجام کارها زیاده روی کنید – فقط دقت کنید که چندین بار از کلمه کلیدی در متن استفاده کنید.

این کار باعث می شود  وقتی گوگل در حال پرسه زدن در محتوای شماست ، متوجه شود که کلمه کلیدی مد نظر شما مهم است.

همچنین ، بد نیست از چند کلید واژه ی مرتبط و کم رقابت در محتوای خود استفاده کنید تا بهتر بتوانید در استفاده از کلید واژه های بلند و طولانی رتبه به دست آورید.

در نهایت ، توصیه می شود که در پاراگراف آخر مقاله ی خود ، دوباره به کلید واژه ی خود اشاره کنید. همچنین بد نیست در برخی از تیترهای فرعی نیز این کار را انجام دهید. به هر حال ، همیشه به یاد داشته باشید که در هر کاری تعادل داشته باشید و زیاده روی نکنید.

استراتژی سئو سایت برای محتوای طولانی

محتوای بلند و طولانی واقعا در رسیدن شما به موقعیت یک مرجع معتبر در رشته ی خودتان مهم و موثر است و همچنین برای بهبود رتبه بندی شما در موتورهای جستجو نیز تاثیر زیادی دارد. به هر حال ، این امر تنها با به کار بردن اعمال مهم سئو امکان پذیر است – اعمالی مانند ۱۱ نکته ای که بیان شد.

به خاطر داشته باشید که این لیست کامل نیست و شامل تمام نکات لازم برای داشتن یک سئوی عالی نیست. این موضوعات صرفا موارد بنیادی و اولیه ای هستند که به شما کمک می کنند بهترین محتوای بلند و طولانی را در هر موضوعی بنویسید.

همانطور که می دانید ، بهینه سازی موتور جستجو یک استراتژی بلند مدت است و چیزی نیست که بتوان انتظار داشت سریع در نتایج نهایی تاثیر بگذارد.

برای اینکه بهترین تاثیرات ممکنه از این استراتژی سئو سایت را مشاهده کنید ، باید صبور باشید.

این تکنیک ها را به کار بگیرید و سپس صبر کنید و مشاهده کنید که رتبه ی شما چگونه سر به فلک می کشد.

با ما همراه باشید… مدرسه کدنویسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟