میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

Widget در اندروید

Widget ها اپلیکیشن های کوچک هستند و به راحتی بر روی یک میزبان که اغلب home screen یا lock screen ( صفحه ی قفل نمایشگر ) دستگاه اندروید هست، قابل جایگذاری می باشد. می توانید به widget ها به دید یک نمونه ی کوچک از کل اپلیکیشن و قابلیت های آن که از طریق صفحه ی اصلی دستگاه قابل دسترسی می باشد، نگاه کرد.

یک widgetبه عنوان بخشی از فرایند میزبان خود اجرا می شود. این امر لازمه ی آن است که widget از مجوزهای اپلیکیشن میزبان خود برخوردار بوده و آن ها را حفظ کنند.

Widgetبرای ساخت ظاهر و UI خود در صفحه اصلی دستگاه از کلاس RemoteViews استفاده می کند. کلاس RemoteView این قابلیت را دارد که با همان مجوزهای اپلیکیشن اصلی توسط فرایند دیگر راه اندازی شود. در واقع Widget ها با بهره گیری از این کلاس قادرند با مجوزهای اپلیکیشن اصلی که ابزارک ها به آن متصل هستند، اجرا شوند.

Widget ها برای ساخت ظاهر (UI) خود از broadcast receiver نیز کمک می گیرند. در حقیقت receiver یک آبجکت از جنس RemoteViews را با محتوای layout مربوطه پر می کند ( آن را در این آبجکت inflate می کند). آبجکت نام برده سپس به اندروید تحویل داده شده و از آنجا در قالب widget مستقر در صفحه ی اصلی (home screen) برای کاربر به نمایش در می آید.

 


مراحل ساخت یک widget

۱- یک فایل layout تعریف نمایید

۲- یک فایل (AppWidgetProviderInfo)XML ایجاد نموده که property ها و خصوصیت های widget همچون اندازه، زمان و دفعات تکرار بروز رسانی اطلاعات را مشخص کند.

۳- یک BroadcastReceiver ایجاد کنید که در ساخت رابط کاربری و ظاهر widget مورد استفاده قرار می گیرد.
۴- تنظیمات و کانفیگ Widget را در فایل AndroidManifest.xml درج نمایید.
۵- در صورت تمایل می توانید یک activity جهت انجام تنظیمات (configuration activity) تعریف نمایید که به مجرد اضافه شدن نمونه ای از widget به میزبان (widget host همچون صفحه ی اصلی) صدا خورده می شود.

 


اندازه ی widget 

قبل از ویرایش ۳٫۱ اندروید، یک widget همیشه تعداد مشخصی خانه ( cell ) را در صفحه ی اصلی دستگاه به خود اختصاص می داد. هر خانه معمولا به اندازه ی یک آیکون فضا فراهم می کند.

از ویرایش ۳٫۱ به بعد اندروید، کاربران این اجازه را دارند که اندازه ی widget را مطابق نیاز تنظیم نمایند. جهت فعال سازی این قابلیت، می توانید مقدار android:resizeMode را در فایل تنظیمات XML برای این widget برابر “horizontal|vertical”= قرار دهید

 


امیدواریم آموزش Widget در اندروید نیز برای شما مفید واقع شده باشد و ادامه آموزش برنامه نویسی اندروید رو دنبال کنید . برای مطالعه پست‌ها بیشتر ، ما را در مدرسه کدنویسی تلگرام  و یا در تی جوان اینستاگرام دنبال کنید.

نظراتتون رو زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟