میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

ذخیره داده ها در سیستم فایل ( File based persistence ) در اندروید

اندروید این امکان را فراهم می آورد تا داده های اپلیکیشن را در سیستم فایل ذخیره نمایید. در واقع سیستم اندروید به ازای هر اپلیکیشن یک پوشه ی [data/data/[application package ایجاد می کند.

اندروید برای ذخیره ی داده ها در سیستم فایل محلی روش های زیر را پشتیبانی می کند:

 Files می توان داده ها را در فایل ذخیره کرده و بروز رسانی نمود (روشی قدیمی) .
Preferences
اندروید به شما اجازه می دهد جفت های کلید-مقدار از نوع داده ای اولیه ( primitive data type) را به صورت دائمی ذخیره نمایید (به شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به تنظیمات انتخابی کاربر را با استفاده از آبجکت sharedpreferences به صورت کلید-مقدار ذخیره کنید).

SQLite database می توان نمونه یا نسخه های موجود از دیتابیس SQLite حامل داده های اپلیکیشن را در سیستم فایل و به صورت محلی ذخیره کرد (ذخیره ی داده های اپلیکیشن در سیستم مدیریت متحدالشکل دیتابیس که اندروید توسط SQLite پشتیبانی می کند).

فایل ها در پوشه ی files و تنظیمات اپلیکیشن در قالب فایل های XML داخل پوشه ی shared-prefs ذخیره و نگهداری می شوند.

اگر اپلیکیشن شما یک دیتابیس SQLite ایجاد کند، اندروید به صورت پیش فرض این دیتابیس را در دایرکتوری اصلی اپلیکیشن و تحت پوشه ی databases ذخیره می نماید.

تصویر زیر یک سیستم فایل را به نمایش می گذارد که فایل های ساده، فایل های کش شده ( cache file) و اطلاعات مربوط به وضعیت تنظیمات انتخابی کاربر ( preferences ) را شامل می شود.

SQLite

تنها اپلیکیشن است که اجازه ی درج داده و نوشتن در پوشه ی اصلی اپلیکیشن (app-directory ) را دارد. اپلیکیشن همچنین این قابلیت را دارد که زیرپوشه های ( sub-directory ) لازم را در پوشه ی اصلی ( application directory ) ایجاد نماید. جهت ایجاد این زیرپوشه ها، اپلیکیشن مورد نظر می تواند مجوزهای لازم در سطح خواندن و نوشتن را به دیگر برنامه ها اعطا کند.

 


ذخیره سازی internal داده در مقایسه با ذخیره ی داده ها به صورت externa

اندروید دارای دو حافظه ی داخل و خارجی است و داده ها را به صورت internal و external ذخیره می کند. حافظه ی خارجی دارای سطح دسترسی شخصی نبوده ( private نیست) و همیشه در دسترس نیست. به عنوان مثال، زمانی که دستگاه اندروید از طریق USB به کامپیوتر وصل می شود، این حافظه ی خارجی به طور موقت از دسترس اپلیکیشن های اندروید خارج می گردد.

 


جایگذاری اپلیکیشن در حافظه ی خارجی

از ویرایش ۸ مجموعه ابزار ساخت و توسعه ی اپلیکیشن های اندروید ( SDK level 8) می توان در فایل تنظیمات (manifest) مشخص نمود که اپلیکیشن مورد نظر امکان نصب بر روی حافظه ی خارجی را داشته باشد یا اینکه اپلیکیشن مزبور بایستی بر روی حافظه ی خارجی جایگذاری شود. برای نیل به این هدف کافی است مقدار android:installLocation را در فایل تنظیمات برابر preferExternal یا auto قرار دهید

در این شرایط، ممکن است برخی از کامپوننت های نرم افزاری و تشکیل دهنده اپلیکیشن بر روی mount point یا محل ذخیره سازی رمزنگاری شده ( encrypted ) خارجی جایگذاری شوند. دیتابیس و سایر داده های ( private با سطح دسترسی شخصی ) همچنان فقط بر روی حافظه ی داخلی سیستم ( storage system ) ذخیره می شوند.

 


امیدواریم آموزش ذخیره داده ها در سیستم فایل اندروید نیز برای شما مفید واقع شده باشد و ادامه آموزش برنامه نویسی اندروید رو دنبال کنید . برای مطالعه پست‌ها بیشتر ، ما را در مدرسه کدنویسی تلگرام  و یا در تی جوان اینستاگرام دنبال کنید.

نظراتتون رو زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟