میخوای وارد بازار کار بشی و محصولات خودت رو بفرشی همین الان ثبت نام کن
0

اصول طراحی UI در اندروید

با سلام خدمت همه دوستان در این آموزش قصد داریم اصول طراحی UI در اندروید مطالبی را عنوان کنیم جهت تعریف UI کارامد برای اپلیکیشن های خود بهتر است از اصول زیر پیروی نمایید. این اصول به تفصیل تحت آدرس

http://developer.android.com/design/index.html

شرح داده شده اند.

UI -1 را طوری طراحی کنید که با توجه به قابلیت لمس بهینه و کارامد باشد.
۲- تنها آنچه لازم است نمایش دهید.
۳- لزومی ندارد برای انجام هر عملیاتی از کاربر اجازه بگیرید، با این وجود لازم است امکان لغو عملیات یا بازگرداندن آن را برای کاربر مهیا کنید.
۴- تنها در صورت لزوم تعامل کاربر با UIرا مختل نمایید.
۵- پیغام ها را تا حد امکان مختصر نگه داشته و از عکس برای رساندن مفهوم مورد نظر استفاده نمایید.
۶- برنامه و ظاهر آن را طوری طراحی نمایید که اطلاعات کاربر به طور امن در آن نگهداری شده و هیچگاه از دست نرود.
۷- به کاربران این امکان را بدهید تا آیتم های لازم را سریع ایجاد کنند.
۸- اگر ظاهر یکسان است، در آن صورت رفتار نیز باید یکسان باشد.
۹- در تصمیم گیری به کاربر کمک کنید اما تصمیم نهایی را به او واگذار نمایید.
در خصوص طراحی و توسعه ی برنامه نیز روش های بهینه وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

در طراحی اپلیکیشن راندمان و کارایی بهینه در مرتبه ی اول قرار می گیرد – یک اپلیکیشن که به صورت بهینه طراحی شده باشد طبیعتا با سرعت قابل توجهی اجرا می شود. زمان اجرای (اولیه) اپلیکیشن به طور متوسط نباید بیش از ۱ ثانیه به طول بیانجامد. بعلاوه تمامی عملیات طولانی باید به طور ناهمزمان اجرا شوند.

اپلیکیشن خود را طوری طراحی کنید که با سرعت با کاربر تعامل کند – بازخورد می بایست سریعاً در اختیار کاربر قرار گیرد. در صورت اجرای عملیات طولانی بهتر است پیغام کوتاهی در UIبرای کاربر به نمایش بگذارید.

در طراحی اپلیکیشن حداقل مصرف باتری را در نظر بگیرید – اپلیکیشن شما می بایست حداقل میزان مصرف باتری را داشته باشد. در صورتی که اپلیکیشن در UI فعال و قابل مشاهده نیست، تمامی آپدیت های مربوط به رابط کاربری و گوش فراخوان ها ( listener به رخدادها ) را غیرفعال نمایید. می توانید به event هایی نظیر متصل بودن دستگاه به  شارژر گوش داده و به محض اتفاق افتادن این رخداد، آپدیت های طولانی را فعال نمایید. چنانچه لازم است داده های حجیمی را از طریق آپدیت از سرور خارجی واکشی نمایید، بهترین گزینه سرویس Google push notification می باشد. با پیاده سازی این سرویس شما تنها زمانی اجازه ی اتصال به اینترنت را می دهید که داده های لازم در دسترس باشند.

در دسترس قرار دادن داده های اخیر در اختیار کاربر در زمان راه اندازی اولیه اپلیکیشن – اپلیکیشنی که شما می نویسید می بایست در صورت امکان داده های اخیر را به محض بالا آمدن برنامه در اختیار کاربر خود قرار دهد. بنابراین توصیه می شود برای واکشی داده ها از سرویس دهنده های خارجی ( external servers ) از service ها بهره بگیرید تا از این طریق عملیات بازیابی اطلاعات و لایه ی UI اپلیکیشن از هم جدا شوند.

بی مورد به اینترنت خودداری کند ( push notification یک سرویس است که ارتباط بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده را فراهم می آورد. موارد کاربرد آن عبارت است: همگام سازی، اعمال تغییرات بلادرنگ بر روی سرویس گیرنده، چت سرویس دهنده. به عبارت دیگر push notification پیامی است که به کاربر خارج از اپلیکیشن ارائه می دهید.) همچنین توصیه می شود وضعیت جاری اتصال به اینترنت را بررسی نمایید. زمانی که دستگاه به wifi دسترسی دارد، طبیعتا اپلیکیشن شما امکان دانلود اطلاعات بیشتری را خواهد داشت.

نکته: در خصوص انتخاب اسم ( filename ) برای آیکون ها چند نکته لازم به توضیح است:

۱- نباید در اسم آیکون ها از حروف و کاراکترهای خاص استفاده نمایید

۲- اسم آیکون نباید با عدد آغاز شود

۳- لازم است اسم آیکون با حروف کوچک نوشته شود.

 


طراحی انعطاف پذیر و واکنش گرا برای اپلیکیشن ( Responsive design )

امروزه قابلیت بزرگ یا کوچک شدن اپلیکیشن متناسب با نمایشگر و عرض صفحه ی دستگاه میزبان یک ویژگی پایه ای قملداد می شود که تقریبا هر برنامه ای باید از آن برخوردار باشد. از این رو توصیه می شود حتما UI اپلیکیشن خود را طوری طراحی نمایید که با توجه به نمایشگر دستگاه خود را اندازه بندی کرده و ظاهری زیبا را در راستای تجربه ی کاربری مطلوب از خود ارائه دهد.

در یک نمایشگر کوچک، اپلیکیشن می بایست در لحظه تنها یک fragment را به نمایش بگذارد. در حالی که در صورت عریض بودن دستگاه میزبان بایستی بتواند دو یا حتی طور سه fragment را در آن واحد نمایش دهد.
در تصویر زیر این رویکرد در طراحی لایه ی رابط کاربری اپلیکیشن به راحتی مشاهده می شود.

اصول طراحی UI در اندروید
اصول طراحی UI در اندروید

 

چنانچه عرض صفحه نمایش دستگاه میزبان از یک حد معین بزرگتر می شود، بهتر است برای ارائه ی نوشته ها در UI از حالت نمایش تمام صفحه استفاده نکنید.

این حد معمولا بالای w1000dp می باشد. تحقیقات انجام گرفته حاکی از آن است که در این حالت کاربر مجبور می شود جهت خواندن محتوا سر خود را بیش از حد به چپ یا راست حرکت دهد که در کل تجربه ی کاربری ضعیفی را به دنبال خواهد داشت.

یک راه برای پیاده سازی margin points این است که به فایل res/values/dimens.xml دسترسی پیدا کرده و برای خطوط حاشیه ( margin ها ) مقدار یا اندازه ی معینی را تعریف نمایید. پس از آن می توانید با استفاده از resource qualifier فایل مربوطه، برای نمایشگرهای عریض تر مقادیر margin متفاوت تعیین نمایید.

 

 

 


امیدواریم آموزش اصول طراحی UI در اندروید نیز برای شما مفید واقع شده باشد و ادامه آموزش برنامه نویسی اندروید رو دنبال کنید . برای مطالعه پست‌ها بیشتر ، ما را در مدرسه کدنویسی تلگرام  و یا در تی جوان اینستاگرام دنبال کنید.

نظراتتون رو زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام کاربر عزیز

هر سوالی دارید در این بخش هستیم تا شما رو راهنمائی کنیم

روی لوگومون کلیک کنید

× چطور میتونم کمکتون کنم؟